Kinezjotaping to nowoczesna i naturalna metoda fizjoterapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi taśmami. Nazywana jest również plastrowaniem dynamicznym. Jej główne funkcje fizjologiczne to:

  • wspomaganie działania mięśni
  • stabilizacja i ochrona stawów
  • redukcja nadmiaru płynu limfatycznego będącego przyczyną obrzęków
  • łagodzenie dolegliwości bólowych

Metodę opracował w latach 70. ubiegłego wieku japoński chiropraktyk Kenzo Kase. Stosowana początkowo w środowisku zawodników sumo, stopniowo zdobywała popularność w innych dyscyplinach sportowych. Po raz pierwszy publicznie użyto jej podczas igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), ale prawdziwy boom nastąpił po igrzyskach letnich w Pekinie w 2008 roku.

Taśma kinezjologiczna stosowana jest przez osoby uprawiające sport, zarówno wyczynowo, jak i amatorsko, głownie w przypadkach kontuzji stawów i mięśni. Poza medycyną sportową ma również szerokie zastosowanie w ortopedii, rehabilitacji i odnowie biologicznej. Osoby po przebytych operacja mogą stosować zabiegi kinezjotapingu w celu przyspieszenia gojenia się ran, wchłaniania się blizn i zwłóknień. Używana jest przy drenażu limfatycznym polecanym dla ujędrnienia skóry, usunięcia toksyn czy zwalczenia cellulitu, a także likwidacji obrzęków i zastoin limfatycznych. Dzięki wpływowi na znajdujące się w skórze receptory czucia, plastrowanie dynamiczne jest także stosowane w celu łagodzenia bólu.

Wsparcie dla mięśni

Prawidłowo naklejona taśma reguluje napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji, w wyniku czego poprawia zakres ruchu i wydolność mięśni. Jednocześnie redukuje zmęczenie mięśni, ponieważ dzięki wsparciu nie są one zmuszone do nadmiernego wysiłku, aby wyprodukować odpowiednie napięcie.

Łagodzenie bólu

Zmniejszenie nacisku na receptory nerwowe poprzez lekkie uniesienie skóry skutkuje złagodzeniem dolegliwości bólowych. Zabieg uruchamia naturalne procesy tzw. znieczulania endogennego zachodzące w organizmie. Taśmy oddziałują na występujące w skórze tzw. ciałka Ruffiniego – receptory odpowiadające za wrażenia dotykowe, w tym odczuwanie bólu.

Stabilizacja stawów

Aplikacja taśmy kinezjologicznej zwiększa zakres ruchu stawów, wspomaga ich pracę i koryguje niewłaściwą pozycję stawu. Stanowiące podporę bierną ciała taśmy kinezjologiczne wspomagają korekcję wad postawy.

Poprawa mikrokrążenia i aktywacja systemu limfatycznego

Delikatnie unosząc i napinając skórę, taśma powiększa przestrzeń między skórą a powięzią, czyli zbudowaną z tkanki łącznej błoną otaczającą poszczególne mięśnie i ich grupy. Dzięki temu stosowanie taśmy usprawnia działanie układu limfatycznego. Wzrasta ilość przepływającej limfy, a jej zastoiny zostają odblokowane. Poprawa krążenia krwi wskutek rozszerzenia się naczyń w skórze ułatwia redukcję podskórnych krwiaków i obrzęków.

Łatwość stosowania

Zestawy przyciętych taśm A-Z Tape zostały przygotowane specjalnie do oklejania określonych partii ciała. Ich zastosowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy stosować się do wskazówek zawartych w ulotce dołączonej do opakowania lub obejrzeć instruktażowe filmy wideo zamieszczone na tej stronie. Taśmy utrzymują się na skórze przez kilka dni, a ponieważ wykonane są z niezwykle cienkiego materiału, ich obecność na ciele nie powoduje dyskomfortu.

Wysoka jakość materiału

Materiał został wykonany z 95% bawełny, z 5% domieszką spandeksu, który zapewnia mu odpowiednią elastyczność. Grubość i ciężar materiału odpowiadają właściwościom skóry. Specjalny splot umożliwia naciąganie taśmy aż do 140%, lecz nie powoduje jej stałego rozciągnięcia. Dzięki falowemu utkaniu materiał przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Nie zawiera lateksu.

Trwały efekt

W odróżnieniu od wielu innych metod fizjoterapeutycznych, terapia z wykorzystaniem kinezjotapingu wpływa na organizm nie tylko podczas samego zabiegu oklejania, lecz również po nim. Co więcej, efekt działania A-Z Tape występuje zarówno w trakcie aktywności fizycznej, jak i wówczas, gdy odpoczywamy.

Bezpieczeństwo i higiena

Taśma A-Z Tape jest wyrobem medycznym i posiada certyfikat CE. Zabiegi z użyciem taśmy kinezjologicznej są bezinwazyjne, jest ona bezpieczna dla organizmu i przyjazna dla skóry. Nie zawiera żadnych substancji lekowych, nie powoduje podrażnień ani uczuleń. Nie ogranicza również higieny osobistej, ponieważ zastosowany w niej klej akrylowy jest wodoodporny.

Każde opakowanie A-Z Tape zawiera odpowiednią ilość (od 2 do 3) przyciętych pasków, gotowych do aplikacji na dane partie ciała. Oprócz samych taśm, znajdziesz w nim także ulotkę zawierającą szczegółowe wskazówki dotyczące ich nakładania.

Taśma A-Z Tape wykonana jest z bardzo cienkiej, porowatej 95% tkaniny bawełnianej z 5% domieszką spandeksu. Powierzchnia przylegająca do ciała jest pokryta hipoalergicznym klejem akrylowym, który ulega aktywacji pod wpływem ciepła. Taśma nie zawiera środków lekowych ani lateksu, co czyni ją przyjazną dla skóry.
Zalecamy noszenie pojedynczej aplikacji taśmy przez 5 dni. Aby zapewnić jej maksymalną trwałość, należy potrzeć oklejone miejsca w celu aktywacji kleju. Powstrzymaj się od wytężonej aktywności fizycznej oraz kąpieli w ciągu godziny od nałożenia taśmy.
Przed aplikacją należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę, a jeśli to konieczne, również ogolić.
Nie, kolor taśmy nie ma znaczenia dla efektywności terapii.
Podrażnienia skóry po zastosowaniu taśmy kinezjologicznej należą do rzadkości, jednak w przypadku wystąpienia objawów alergicznych należy ją niezwłocznie zdjąć, a w sytuacji nieustąpienia symptomów przez kilka dni – zgłosić się do lekarza.